Jak selekcjonować oferty pracy

Denerwujesz się na to jakie pojawiają się oferty pracy, bo proponowane wynagrodzenie wydaje Ci się za niskie? Czy to jedyny punkt na jaki zwracasz uwagę w ogłoszeniu? Zapraszamy na artykuł, w którym chcemy podpowiedzieć kilka wskazówek, na co oprócz wynagrodzenia, warto byłoby zwrócić uwagę, przy dokonaniu wyboru.

Poniżej kilka przydatnych wskazówek, które zostały opracowane na podstawie rozmów z osobami, które uciekały się do nas z pomocą przy wyborze ofert pracy, były to osoby z dużym doświadczeniem, które stanęły przed naprawdę dużym wyzwaniem - miały po 6 propozycji zawodowych, a w każdej z ofert było proponowane podobne wynagrodzenie. Jak się okazało, tylko wynagrodzenie było jedynym kryterium branym pod uwagę, przy zmianie pracy

Zwróć uwagę na swój cel zawodowy

Kiedy rozmawiasz o pracę, chcesz udowodnić, że jesteś najlepszą osobą do na to stanowisko i firma będzie potrzebowała właśnie kogoś takiego jak TY. Jednak gdy masz już dwie lub więcej ofert pracy, to już zaczynasz się zastanawiać, która z ofert będzie Ci się lepiej opłacała, mając na myśli opłacalność nie mówimy tu tylko o pieniądzach (wiadomo jest to czynnik w 60% decydujący, ale weź pod uwagę również szereg innych czynników) ale o tym, w jaki sposób te perspektywy pracy są dostosowane do twoich celów zawodowych, jaka jest lokalizacja przyszłego miejsca pracy, jakie benefity możesz otrzymać, jaka panuje opinia o firmie oraz wewnętrzna kultura pracy przedsiębiorstwa. Czy to dane stanowisko daje otwartą furtkę na rozwój? Każdy patrzy na ofertę pracy pod względem wyzwań, ale czy zastanawia się przyszłościowo? Jak można awansować? Czy rozwój jest wpisany to stanowisko i czy w ogóle przedsiębiorstwo daje warunki do rozwoju ? Bo przecież zależy Ci na własnym rozwoju zawodowym?

Praca w kraju, czy zagranicą

Ty wybór jest prosty. Chcesz pracować wyłącznie w swoim kraju więc rozpatrujesz krajowe oferty, a te zagraniczne odrzucasz.

Wynagrodzenie a osobista satysfakcja

Wybierając jedną z dwóch ofert pracy, przychodzi na myśl wyżej wspomniana kwesta wynagrodzeni: która z ofert jest bardziej opłacalna czyli, która firma oferuje wyższe wynagrodzenie? Oczywiście wynagrodzenie nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Najważniejsza jest również osobista satysfakcja. Bo nie zawsze wyższa pensja może nie zwiększyć twoje szczęście. Zdecydowanie warto rozważyć podjęcie pracy niekoniecznie dla pieniędzy, ale dla tego, jak ściśle oferta jest zgodna z tym co chcesz robić – co lubisz robić.  Pamiętaj że podejmując ofertę pracy, która obowiązki były dla Ciebie w całości akceptowalne ale wynagrodzenie niższe niż byś chciał/chciała to nic straconego zawsze możesz spróbować wynegocjować więcej pieniędzy. Ćwicz własną taktykę negocjacji płacowych i dowiedz się, czy możesz zwiększyć swoje zarobki lub uzyskać lepsze świadczenia.

Porównaj pracodawców – chcesz pracować w małej czy dużej firmie ?

Jesteś typem pracownika, który uwielbia korporacje? Czy raczej kameralne przedsiębiorstwa? W mniejszej firmie są większe szanse na rodzinną atmosferę, masz możliwość bezpośredniego pracowania przy szefie – czyli osobie bezpośrednio decyzyjnej od której będzie zależeć również Twój rozwój. Nie koniecznie wielka firma budowlana znana na Europę będzie Ci w stanie zapłacić tyle ile byś właśnie oczekiwał/oczekiwała od firmy o takiej pozycji.

Zaufaj swojej intuicji żeby „ nie spaść spod deszczu pod rynnę”

Zaufaj sobie. Znasz siebie i swoje preferencje zawodowe lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli znajomi lub rodzina zachęcają cię do podjęcia bardziej prestiżowej oferty prac, ale wiesz, że będziesz zadowolony z tej drugiej alternatywy, zaufaj sobie. To ty będziesz musiał/ musiała tam pracować, a nie Twoi koledzy czy rodzina. Czasami musisz zaryzykować i pójść do nowej pracy, gdzie może nie ma kokosów zarobkowych, ale za to ma inne plusy, takie jak świetny dojazd z Twojego miejsca zamieszkania, czy brak delegacji, których tak nie lubisz. Nie zapominaj o godzinach pracy, które będą Ci bardziej pasowały – przeanalizuj wszystkie czynniki i dopiero wtedy porównaj oferty pod względem wynagrodzenia. Masz to szczęście, że w dzisiejszych czasach możesz wybierać w ofertach pracy, ale zastanów się dlaczego tak narzekasz na nowo podjętą pracę? Czy dokonałeś/dokonałaś wyboru nowej pracy tylko i wyłącznie na podstawie wynagrodzenie, które zachęciło Cię? Czy może jednak wziąłeś/wzięłaś inne aspekty.

loading...
Artykuły - pracawbudownictwie.com.pl